×

حل مشکل Gradle Sync Android Studio

اندروید استودیو 19 بهمن 1398
android-studio-logo

ابزار های برنامه نویسی موجود برای سیستم های متن باز یا Open Source همانند خود این سیستم ها بسیار بی کیفیت و بی نظم و ترتیب هستند. به طوریکه ساعت ها وقت شما را هدر می رود و صرف یک مشکل پیش پا افتاده و ساده می شود که حتی ارزش فکر کردن ندارند. ولی به هر حال سیستم عامل اندروید به دلیل فراگیر شدن بسیاری از ما را علیرغم کراهت مجبور به استفاده از آن کرده است. امروز می خواهیم حل مشکل Android Studio : Gradle’s dependency cache may be corrupt را با شما به اشتراک بگذاریم که به شخصه زمان زیادی را پای آن به هدر ریختم. حالت دیگر نمایش خطا با عنوان Failed to open zip file هست که آن هم همین مشکل است. برای حل مشکل Gradle Sync Android Studio می بایست تک تک روش های زیر را امتحان کنید، به احتمال زیاد مشکلتان برطرف می شود :

android-studio-logo

 

پیشنهاد : دانلود سورس آماده اندروید استودیو

 

طرح مشکل :

از منوی Tools گزینه ی Android و از منوی باز شده Sync Project with Gradle Files را انتخاب کنید.

gradle_sync

حال با خطای زیر مواجه می شوید که جای هیچ نگرانی نیست و با دنبال کردن این پست به احتمال زیاد مشکلتان حل می شود :

gradle error

نکته ی مهم : قبل از انجام روش های زیر حتما از پروژه ی خود بک آپ یا پشتیبان تهیه کنید تا در صورت مواجه شدن با هرگونه مشکل، به آسانی بتوانید فایلهای پشتیبان را بازگردانی کنید و پروژه ی خود را از دست ندهید.

 

روش اول :

 

بسیاری از افراد با همین روش نتیجه می گیرند. مشکل از اینجا ناشی می شه که مسیر نصب Gradle تون به درستی انتخاب نشده و یا از wrapper استفاده می کنید. برای حل این مشکل سه کلید ترکیبی Control+Alt+S را فشار دهید تا وارد قسمت تنظیمات شوید و سپس از قسمت Gradle گزینه ی Use local Gradle distribution را  انتخاب کنید و مسیر نصب رو به Android Studio بدید. مثل تصویر زیر:

حل مشکل Gradle Sync Android Studio

روش دوم :

 

از منوی Build گزینه ی Clean Project را انتخاب کنید و پس از اتمام کار، گزینه ی Rebuild Project را انتخاب کنید.

gradle3

روش سوم :

 

از منوی File گزینه ی Invalidate Caches / Restart را انتخاب کنید. این فرآیند چند دقیقه ای به طول می انجامد :

gradle4

روش چهارم :

 

برای حل مشکل Gradle Sync Android Studio به دایرکتوری حاوی پروژه ی خود رفته و هر دو دایرکتوری به نام های .gradle و gradle را پاک کنید. مطابق شکل زیر :

حل مشکل Gradle Sync Android Studio 8

روش پنجم :

 

چهار کلید Control + ALT + Shift + S را به صورت ترکیبی فشار دهید. در اینصورت پنجره ی ساختار پروژه را همانند زیر مشاهده می کنید :

حالا گزینه ها را مانند شکل زیر یا بسته به نیازتان برای مثال ورژن SDK و Version Code و Version Name و Target Compatibility و غیره را پر کنید.

gradle6gradle5

روش ششم :

 

اگر همچنان مشکلتان برطرف نشده و IDE را نمیتوانید Sync کنید از این روش استفاده کنید. برای حل مشکل Gradle Sync Android Studio در این روش می بایست از اتصال خود به اینترنت اطمینان حاصل کنید و سپس از Project Tree خود gradle-wrapper.properties را انتخاب کنید و محتویات آن را که دارای لینک Gradle می باشد را از حالت اتصال SSL خارج کنید، یعنی به جای https می بایست http باشد. همانند شکل زیر :

gradle7

حال اگر دوباره عمل sync را انجام دهید به احتمال زیاد پس از دانلود، مشکل بر طرف شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

تمامی حقوق مادی و معنوی برای استارینو محفوظ است.